Rodzaje baterii kranowych - którą wybrać?
Rodzaje baterii kranowych - którą wybrać?

Zadaniem baterii jest nie tylko to, aby dobrze wyglądała, ale też aby była funkcjonalna. Co to znaczy? Każdego dnia korzystamy w domu z wielu źródeł wody. Strumień się leje, ale nie zawsze funkcjonalność zadowala - trudno ustawić właściwe ciśnienie, dobrać temperaturę lub woda chlapie na wszystkie strony. Jak wybrać baterię kranową, która będzie pasować i cieszyć?

 

1. Baterie kranowe - rodzaje

 

Na rynku można znaleźć następujące rodzaje baterii: - baterie umywalkowe - mogą być ścienne lub stojące, czyli dopasowane do modelu umywalki oraz samej przestrzeni wokół; - baterie natryskowe, które mogą być prostą wersją, czyli kurkiem regulującym strumień oraz temperaturę, albo nowoczesnymi modelami kurków, dzięki którym można włączać dodatkowe opcje podczas kąpieli; - baterie wannowe, których modele są najczęściej zbudowane z korpusu, dającego możliwość zmiany strumienia wody z kranu na słuchawkę prysznicową. W zestawach baterii wannowych jest też często sama słuchawka, uchwyt i wylewka pod kran; - baterie zlewozmywakowe, które charakteryzują się wydłużoną i wyprofilowaną wylewką, dzięki której możliwe jest mycie dużych naczyń.

 

2. Baterie jedno czy dwuuchwytowe?

 

Jeszcze kilka dekad temu w wielu łazienkach można było obsługiwać dwa kurki, które osobno obsługiwały strumień ciepłej lub zimnej wody. Wydaje się to przeszłością? Nic bardziej mylnego! Baterie dwuuchwytowe przechodzą obecnie renesans swojej popularności, szczególnie w aranżacjach łazienek w stylu vintage. Trzeba jednak przyznać, że baterie umywalkowe, baterie wannowe oraz natryskowe to obecnie przede wszystkim obsługa jednego kurka, który reguluje cały mechanizm. Jest to na pewno rozwiązanie wygodne i łatwe w użyciu, ponieważ nie wymaga samodzielnego ustawiania proporcji wody celem uzyskania pożądanej temperatury.

 

3. Ważna rzecz - montaż baterii. Na co zwracać uwagę?

 

Zanim można będzie mówić o komforcie użytkowania, bardzo ważny jest sam montaż baterii, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Dlaczego? Źle dobrany model baterii kranowej skutecznie uniemożliwi użytkowanie i pobieranie wody. Żeby zamontować właściwą baterię w swoim domu, trzeba znać rodzaje ich montażu: - baterie stojące, czyli najpopularniejsza grupa, klasycznych modeli, które montuje się w otworze umywalki; - baterie wolnostojące są przeznaczone dla posiadaczy nowoczesnych łazienek, gdzie aranżację podkreśla umywalka w kształcie misy. Wysokie i cienkie ranty uniemożliwiają montaż baterii na powierzchni sprzętu, dlatego ta musi stanąć samodzielnie, obok.

 

Modele takich baterii montuje się na blacie szafki, na której stoi umywalka; - baterie ścienne natynkowe stosowane najczęściej przy wannach, dając komfort użytkowania, ale też dbania o higienę. Woda i kamień nie osadzają się bezpośrednio na sprzęcie, dlatego ten gwarantuje wydłużony okres eksploatacji. Z uwagi na to, że cała instalacja baterii znajduje się wewnątrz ściany, konieczne jest aby montaż baterii zaplanować jeszcze na etapie prac budowlanych; - baterie ścienne podtynkowe to wersja dla tych, którzy lubią minimalizm i chcą całą "oprawę" baterii ukryć w ścianie, a na zewnątrz zostawić jedynie wylewkę i dźwignię. Takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl